Transit Bipartisyon

Transit Bipartisyon
Günümüzde yaygın olarak uygulanmaya başlayan  tekniktir. Transit Bipartisyon ameliyatı ile Tip2 diyabet (şeker hastalığı) olan hastaların yanı sıra obez bireylerde de bu ameliyat tekniği uygulanabilir.
 
Diğer tüm ameliyatlardan farkı; cerrahi süresinin kısa olması, emilim bozucu işlem olmaması ve duedonumun (on iki armak barsağı) devre dışı bırakılmaması nedeni ile özellikle osteoporozu ve demir ekskliği olan bireylerde dahi tercih edilebilmesidir.

Bu ameliyat ile sleeve gastrektomi (mide küçültme) işlemine ek olarak, barsağın son kısmından itibaren 80-120 cm trietze (ince bağırsağın başlangıcı) doğru sayılır ve bu nokta işaretlenir. İşaretli alandan itibaren 150 cm daha sayılarak, ince barsaktan itibaren 230-270cm’den ince barsak kesilir. Kesilen ince barsak alt ucu mide bağlanır. İnce barsak üst ucu ise daha önceden işaretlenmiş olan, 80-120 cm bağlanır. Böylece yediğimiz gıdaların 1/3’ ü doğal  yol olan duedonum dan (on iki barsak) geçer. 2/3’ü ise mideye yapılan yeni bağlantıdan geçer.

Bu ameliyat ile obezite, tip2 diyabet (şeker hastalığı), Tansiyon, Kolesterol ve Metabolik yandaş hastalıklarda kontrol altına alınır.

Randevu Talebi