Skip to content Skip to footer

Gastrik Bypass Ameliyatı

Gastrik Bypass Ameliyatı Nedir?

Kilo sorunu bulunan pek çok kişi gerek diyet gerek egzersiz yaparak sorunları aşmaya çalışmaktadır. Ancak fazla kiloların miktarının artması her daim diyet ve egzersizi yeterli olarak görmek konusunda ikileme düşürmektedir. Obezite teşhisi konan bireyler için ilk diyet dönemlerinden sonra gastrik bypass ameliyatı gibi operasyonların uygulanması tavsiye edilmektedir. Peki, nedir bu ameliyat? Operasyonun isminin gastrik bypass ameliyatı olması tanınmasını zorlaştırmaktadır. Halk arasında tip mide olarak bilinen bu işlem neticesinde bireylerin midelerinin boyutları küçültülmektedir. Böylelikle kişiler normale göre daha az porsiyonlar tüketerek doyuma ulaşmaktadır. Az beslenmek de otomatik olarak kilo verim hızında bir artış yakalanması demektir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp mide ameliyatı olanlar için iyileşme sürecinin en önemli aşamalarından biri olarak beslenme kabul edilmektedir. Beslenme konusunda hastalar için üç ya da dört farklı aşamadan oluşan bir diyet listesine uyum sağlamaları beklenmektedir. Ameliyattan hemen sonraki dönemde bireylerin vitamin ve mineral değerleri bakımından uygun olan besinleri sıvı şekilde almaları istenmektedir. Bu süreç esnasında midenin iyileşmesinin tamamlanması beklenmektedir. Sonrasında ise uygun bir diyet programına geçişi temsil etmektedir. Gastrik bypass ameliyatı sonrası beslenmede düşük kaloriler alınması, çok yağı ve çok tuzlu yiyeceklerden uzak kalınması önemlidir. Aynı şekilde ameliyat olanların hazır yiyeceklerle bağlantılarını kesmeleri de üzerinde durulan ana noktalardan biridir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Kilo Alımı

Tüp mide ameliyatına ihtiyaç duyan kişilerin bazı konularda hatalı bilgi temin ettikleri bir gerçektir. Öncelikle yapılan araştırmalar hastaların büyük bir bölümünün ameliyatı kesin çare olarak gördüğünü göstermektedir. Ancak ameliyat tamamen fiziksel bir işlemdir. Oysaki insanların iştahları beyin kontrolündedir. Bu da gastrik bypass ameliyatı sonrası kilo alımını mümkün hale getirmektedir. Diğer kilo verme ameliyatlarında da aynı durumun mümkün olduğunun da altı çizilmektedir. Hastaların büyük bir bölümü iyileşme süreçlerinden sonra beslenme rutinlerine dikkat etmediklerinden ötürü vermiş oldukları kiloyu geri almaktadır. Bundan dolayı uzmanlar operasyon öncesinde ya da operasyon sonrasında bireylerin yeme isteklerini kontrol altına alabilmeleri için psikolojik destek almalarını isteyebilmektedir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Riskleri

Gastrik bypass ameliyatı riskleri pek çok hastanın bu konuda çekimser davranmasına neden olmaktadır. Öncelikle tip mide ameliyatı olacak kişilerin belli sağlık sıkıntıları hali hazırda bulunmaktadır. Operasyon sürelerinin uzaması ise ameliyatların risk oranlarını artırmaktadır. Bundan kaynaklanan nedenler yüzünden uzman hekimler riskleri minimize etmek için kişilerde gerekli olan tüm testleri gerçekleştirmektedir. Ayrıca tüp mide ameliyatı olabilmek için belli bir kilo sınırı da yok değildir. Bundan ötürü bireyler ameliyata uygun hale gelebilmek için bir diyet programı çerçevesinde kilo vermek zorunda bırakılmaktadır. Fazla kilolardan kurtulması ise operasyon sırasında istenmeyen durumlarla karşılaşmak riskinin azalmasında yardımcı olan oldukça önemli konu başlıklarından biridir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Gastrik bypass ameliyatı yapılabilmesi için kişilerin belli şartları sağlıyor olmaları gerekmektedir. Uzmanlar olabildiği kadar kişilerde bir diyet programı çerçevesinde diyeti önermektedir. Ancak istenen sonuçlara ulaşılmaması halinde sıra ameliyat opsiyonuna gelmektedir. Ameliyat için uygun olan kişilerin vücut kitle endekslerinin kırk ya da kırkın üzerinde olması şarttır. Gastrik bypass ameliyatı kimlere yapılır konusunda diğer sağlık sorunları da en önemli belirleyicilerden biridir. Fazla kilosu bulunan pek çok kişide sadece kilo sıkıntısı bulunmamaktadır. Kilosu yüzünden kalbinde de sorun olan bireyler ameliyatı çoğunlukla kaldıramamaktadır. Operasyon ancak sağlık taramalarından olumlu neticeler alan fazla kilo problemi bulunan ve yaşı uygun olan hastalar için uygulanabilmektedir.