Skip to content Skip to footer

Mide Balonu Nedir?

Mide Balonu Nedir?

Kilo vermeye yardımcı yöntemler denince akla gelenlerden biri de mide balonudur. Oldukça basit bir sistemi olmasına karşın kilo kayıplarında etkili sonuçlar alınmasını sağlayan balon sisteminin doğru şekilde uygulanması halinde istenen vücut ölçülerine erişim sağlanabilmektedir. Fakat operasyon detaylarından önce kilo sorunu olanların belli konularda kendilerini bilinçli hale getirmeleri şarttır. Çünkü operasyon üzerinden devam etsin ya da etmesin kilo vermek tam olarak bir irade işidir. Tüp mide ameliyatları da dahil olmak üzere bireylerin operasyon sonrasında yeme alışkanlıklarını değiştirmemeleri halinde her daim yeniden kilo alma ihtimalleri bulunmaktadır. Bu neden yüzünden uzmanlar mide balon ameliyatı öncesinde hastalarını maksimum derecede bilgilendirmektedir.

Mide Balonu Operasyonu

Günümüzde obezite için alternatif tedavi yöntemlerinin uygulamada olduğu bir gerçektir. Mide balonu operasyonu nedir konusunda yapılan açıklamalar bu tür operasyonların asıl mide ameliyatlarına hazırlık niteliği gösterdiğini ortaya koymaktadır. Hatta bazı hastalarda ikinci bir işleme gerek kalmadan kilo sorunlarının büyük bir kısmı çözülebilmektedir. Mide balonu isminden de anlaşıldığı üzere insanların midelerine balon formunda olan bir maddenin yerleştirilmesi işlemidir. İşlem kesi olmaksızın endoskopi üzerinden ortalama olarak on beş ila yirmi dakika arasında değişen zaman dilimlerinde tamamlanabilmektedir. Bilindiği üzere tip mide ameliyatları belli kilonun üzerinde olan kişiler için tehlikelidir. Bu gruba giren hastalarda genellikle kilo kontrolü için balon sistemi tercih edilmektedir. Kişiler mide balonu operasyonu olmalarının ardından tüp mide ameliyatına girecek kadar kilo kaybederek ana hedeflerine erişim sağlayabilmektedir.
mide balonu nedir
mide balonu nedir

Mide Balonu Hapı

Kilo sorunu yaşayan insanların sayısının çok fazla olması piyasada alternatif iyileşme yöntemlerinin üretilmesi sonucunu getirmiştir. Mide balonu hapı gibi ilaçlar da bu alanda ilk akla gelenlerden biridir. Öncelikle uzman tavsiyesi olmadan hiçbir medikal takviyenin kilo vermede kullanılmaması gerektiği unutulmamalıdır. Çünkü tamamen doğal oldukları iddia edilmesine karşın bu tür ilaçlar istenmeyen sonuçlar yaratabilmektedir. Buna karşın obezite hakkında uzmanlaşmış olan hekimler mide balonuna benzer hapları hastaları için uygun bulmaları halinde reçete edebilmektedir. Kontrollü olarak kullanılan bu ilaçlar da kilo kaybında bireylere yardımcı olmaktadır.

Mide Balonu Tehlikeli Mi?

Mide balonu operasyonu geçirmek isteyen insanların büyük bir kısmı işlemlerin tehlikeli olup olmadığı konusunda endişe yaşamaktadır. Öncelikle bu gibi operasyonlar genel kapsamında özel sağlık merkezlerinde yapılmaktadır. Lüks olan merkezlerde ise fiyatlar daha yükseklere çıkmaktadır. Hastalar hatalı bir uygulama olarak fiyatlar aşağı çekebilmek maksadı ile gereken ekipman desteği tam olmayan yerlerde bu gibi operasyonlar geçirebilmektedir. Mide balonu tehlikesi işte bu tür ortamlarda yapılan işlemlerde oldukça fazladır. Gereken sağlık şartlarının oluşturulduğu ortamlarda ise işlemler bahsedildiği üzere en çok yirmi dakika içerisinde sonlandırılmaktadır. Üstelik bireyler operasyondan sonra aynı gün içerisinde taburcu olarak günlük yaşamlarına kaldıkları yerden devam edebilmektedir.

Mide Balonu Çıkarma

Mide balon ameliyatlarının tip mide ameliyatlarından farkı daimi kullanım imkanı verememesinden ileri gelmektedir. Neticede balon insanların midelerinde ek bir uygulamadır. Bu da ancak altı ay ya da bir sene gibi kullanım imkanları tanınmasını sağlamaktadır. Gereken sürenin tamamlanması ile birlikte midede yer alan balonlar çıkarılmaktadır. Mide balonu çıkarma işlemi balonu yerleştirmede olduğu gibi endoskopi sayesinde kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır. Bazı bireyler daha uzun süre kilo verebilmek için balonların midelerinde kalma süreçlerini uzatma yoluna gitmektedir. Ancak suni bir malzemeden oluşan balonlar mide asidi ile tepkimeye girerek ciddi sağlık sorunları yaratabilmektedir. Bu neden yüzünden balonlar sadece hekimlerin önerdiği süre çerçevesinde kullanılarak sonrasında çıkarttırılmalıdır.