Skip to content Skip to footer

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu nedir, nasıl yapılır, nasıl çalışır, kimlere yapılır?

Mide balonu obezite tedavisinde kullanılan güvenli ve etkili bir yöntemdir. En yalın tanımıyla mide balonu kilo vermek isteyen bireylerin midesinin içine tıbbi yöntemlerle (endoskopik) veya yutarak (yutulabilir mide balonu) yerleştirilen bir balon vasıtasıyla kişinin mide hacmi daraltılarak daha küçük ve daha az porsiyonlar yemesini ve bu halde daha çabuk doygunluk hissetmesini aynı zamanda daha az açlık hissetmesini sağlayan bir obezite tedavisi yöntemidir.

Mide balonu cerrahi işlem gerektirmez, 15-20 dakikalık bir uygulama ile yerleştirilir ve hasta 1-2 saat içinde taburcu olur, yatış gerektirmez.

Mide balonu yaptıran hastaların büyük bir ekseriyeti 6 ay gibi bir sürede vücut ağırlığının %10 ile %25 arasında değişen oranlarda kilo kaybedebilir.

Diyet, egzersiz gibi yöntemlerde kilo vermekte zorluk yaşayan, kilo veremeyen aşırı kilolu, obez bireyler için mide balonu yöntemi sık tercih edilen, güvenli ve kilo vermeyi teşvik eden bir yöntem. Özellikle bariatrik cerrahi operasyonlarını olmak istemeyenler, tıbbi olarak bu tip ameliyatları olmaya uygun olmayanlar, ideal kilolarına kavuşmak için mide balonu uygulamasını sıklıkla tercih ediyorlar.

Mide balonu, kilo verme sürecinde destekleyici, etkili ve güvenli bir seçenek olarak değerlendiriliyor. Ancak başarısı hem mide balonu uygulaması hekimin tecrübesine hem de bireyin hayat tarzını daha sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel hareket yönünde değiştirmesine bağlıdır. Bu nedenle mide balonu uygulamasından sonra hekimin ve diyetisyenin tavsiye ve önerilerine uymak son derece faydalı.

Mide Balonu Nasıl Çalışır?

Yumuşak ve silikon bazlı bir yapıda olan mide balonu uygun şekilde mideye yerleştirildikten sonra, balonun içerisine 500 ml ile 700 ml arasında sıvı veya hava verilerek, mideye yerleştirildiği yerde istenilen dolgunluğa ve uygun bir hacme getirilir.

Mide balonu genel olarak 6 ay kadar mide içinde kalır, bunun 1 yıl kadar midede kalmaya devam eden modelleri de vardır. Çok basit bir endoskopik yöntemle, anestezi altında 15 dakikada mideye yerleştirilen mide balonları 6 aya kadar midede kalabilir sonra bağırsak ve midede birtakım riskler oluşmaması için yine basit bir müdahale ile 15 dakikada çıkarılır.

Yutulabilir mide balonları midede 4 ay kadar kalabilir, çıkarılması için yeniden bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Zamanla mide içerisindeyken üzerindeki valfin kendi kendine erimesi sonucu, içerisindeki sıvı boşalır ve kendi kendine bağırsaklar ve sindirim sistemi yoluyla vücuttan atılır.

Yapılan klinik çalışmalar mide balonu uygulamasında en fazla kilonun ilk 12 haftada verildiğini gösteriyor. 16 haftadan uzun süre midede kalan mide balonunun kilo verme prosedürüne çok fazla etkisi olmadığını aynı araştırmalar bize gösteriyor. Ancak hastanın yeni yaşam alışkanlıklarına tam uyumu ve yeni bir rutin oluşturmasına destek için 4 ila 6 ay arasında hekimin de uygun görmesi halinde mide balonunun midede kalması da tercih edilebiliyor.

Avantajlar

 • Ameliyat gerektirmez.
 • Yerleştirilmesi hızlı ve kolaydır (bazı balonların yerleştirilmesi için anestezi gerekebilir).
 • Kilo kaybı ile sonuçlanır.
 • Rutin bir egzersiz ve diyet programı ile beraber uzun süreçli kilo kaybına neden olacaktır.
 • Başlangıç kilosuna ve yaşam tarzı değişikliklerine bağlı olarak %10-20 arasında kilo kaybı yaşanır.
 • Balon midedeyken daha çabuk doygunluk hissedilir ve açlık hissi azalır.

Dezavantajlar

 • Reflü problemi ortaya çıkabilir.
 • İlk birkaç gün mide bulantısı ve kusma durumu çok yaygındır.
 • Geçici bir prosedürdür. Balon çıkarıldıktan sonra kilo yönetimi yapılması gerekir.
 • Mide krampları ortaya çıkabilir.
 • Uyumakta zorluk çekilebilir.
 • Akut pankreatit, aşırı doldurulmuş mide balonundan kaynaklanan nadir bir risktir.

Mide Balonu Nasıl Kilo Verdiriyor?

Öncelikle tekrar hatırlatmak gerekiyor, mide balonu kilo vermede geçici bir çözümdür. Eğer mide balonu uygulanan hasta, uygulamayla başlayan 6 ila 1 yıl zarfında kendi hayat tarzını, beslenme tarzını, spor ve hareket alışkanlıklarını da değiştirerek, mide balonu ile verdiği kiloların kalıcılığını sağlamalıdır.

Mide hacmini daraltan mide balonu, uygulanan kişinin porsiyonlarını azaltır, daha uzun süre tokluk hissi verir, yeme sıklığını azaltır. Önceki rutinine göre daha az yiyerek tok hisseden hasta uygulamadan itibaren ilk 12 haftada vücut ağırlığının %10 ile %25 arasında bir ağırlığa varacak şekilde kilo vermeye başlar.

Mide Balonunun Çalışma Prensibi

 • Midede, yiyecek alacak hacim kısıtlanır. 500-700ml hacmi olan mide balonu ortalama 1.5 lt hacmi olan midenin yaklaşık yarısını kaplar. Mide balonu uygulaması öncesine oranla midenizin %40’ı yemek almaya uygun değildir. Mide balonu uygulamasından önceki kadar yemek yemeniz fiziksel olarak mümkün değildir.
 • Mide balon, yiyeceklerin ve içeceklerin mideden geçişini oldukça yavaşlatır. Bu durum daha çabuk doymak ve daha uzun süre açlık hissetmemek sonucunu doğurur.

Mide Balonunun Çeşitleri: Mide Balonu ve Yutulabilir Mide Balonu

Temelde her ikisi de aynı mantıkla çalışsa da mide balonları anestezi altında 15 dakikada endoskopik yöntemle mideye yerleştirilenlerle birlikte, hastanın yutarak midesine yerleştirdiği yutulabilir mide balonları da vardır. Her iki uygulama da tıbbi bir kurumda ve cerrahi bir ortamda, uzman hekim tarafından yapılmalı ve takip edilmelidir.

Endoskopik yöntemle yerleştirilen mide balonları planlanan süre geçtikten sonra yine aynı yöntemle mideden alınır. Ancak yutulabilir veya kendi kendine midede eriyebilen mide balonları ise belli bir süre sonra balonun içindeki sıvı kendine kendine mideye boşalır, sindirim sistemiyle vücuttan kolaylıkla atılır.

Ayrıca mide balonları midede kalması planlanan süreye göre de farklılık gösterebilirler. Genelde 4 ila 6 ay arasında midede kalması planlananlar dışında 1 yıla kadar midede kalmak için geliştirilmiş türleri de vardır.

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fatih Can Karaca hastanın durumu, tıbbi özellikleri ve diğer kriterleri de dikkate alarak hangi tip mide balonunun hasta için en uygun ve faydalı olduğu konusunda hastaları yönlendiriyor. Hangi tip mide balonunun daha uygun olduğunu öğrenmek için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Mide Balonu Kimler İçin Uygundur?

Mide balonu bir obezite tedavisi yöntemi. Yani bir estetik uygulaması değil. Kilosundan memnun olmadığı ya da görünüşüyle ilgili estetik kaygısı olduğu gerekçesiyle yapılabilecek bir işlem değil. Mide balonu işlemi hekim kontrolünde, belli tetkikler ve hastanın genel sağlık durumu dikkate alınarak hekim ve hastanın birlikte karar vereceği bir tedavi.

Mide balonu işlemi aşağıdaki özelliklere sahip kişiler için genel olarak uygun görülür.

 • Vücut kitle indeksi (VKİ) 30 ila 40 arasında olan obez bireyler.
 • Vücut kitle indeksi 27 ila 29.9 arasında olan ve obeziteyle ilişkili sağlık sorunları (örneğin diyabet, yüksek tansiyon) olan kişiler.
 • Diyet ve egzersizle kilo verme denemeleri başarısız olanlar. 

Mide Balonu Kimler İçin Uygun Değildir?

Mide balonu işlemi bazı durumlarda tıbbi olarak uygun görülmez veya tavsiye edilmez. Bu gibi durumlarda hekimin önereceği bazı ön tedaviler de olabilir. İşlem yapılması mümkün de olmayabilir.

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fatih Can Karaca, muayene ve tetkiklerden sonra aday hasta için en doğru tıbbi yönlendirmeyi yapacaktır.

 • Yoğun alkol kullanan, alkol bağımlısı olanlar
 • Bazı psikolojik rahatsızlığı olan kişiler
 • Hamileler ve emzirenler
 • Estetik gerekçelerle işlem yaptıranlar
 • 30’un altında Vücut kitle indeksi (VKİ) olanlar
 • Öncesinde midesinden ameliyat olmuş olanlar
 • Mide darlığı olanlar
 • Bağırsağında sorun olanlar,
 • Kan pıhtılaşması sorunu olanlar
 • Yemek borusunda problem olanlar

Doç. Dr. Fatih Can Karaca ve Mide Balonu Uygulaması

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fatih Can Karaca obezite tedavilerinde başarılı çalışmalarıyla hastaların sağlıklı ve sürdürülebilir biçimde kilo kaybetmeleri için tıbbi literatürde başarısı klinik olarak kanıtlanmış pek çok uygulamayı alanında uzman ekibiyle birlikte hayata geçiriyor.

İşlem öncesi titizlikle yapılan tıbbi tetkiklerle, adayın işleme uygunluğu ve işleme hazırlanması konusunda klinik olarak gerekli çalışmaları yaparak en iyi ve verimli şekilde mide balonu uygulamalarını hayata geçiriyor.

Doç. Dr. Fatih Can Karaca hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

>>> [ https://www.drcankaraca.com/dr-can-karaca-hakkinda/ ]

MİDE BALONU UYGULAMASININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Mide balonu uygulamasının obezite tedavisinde değerlendirilen diğer yöntemlere göre bazı öne çıkan avantajları var. Bu avantajları aşağıdaki şekilde sırlamak mümkün.

 • Mide balonu uygulaması ameliyat gerektirmez.
 • Mide balonu 15-20 dakika gibi kısa sürede kolayca yerleştirilir. Bazı balon tiplerinde işlem anestezi altında yapılır.
 • Balon mide içerisindeyken daha çabuk doygunluk hissedilir ve açlık hissi azalır.
 • Diyet ve egzersizle kilo veremeyen hastalarda istenilen kilo kaybı sağlanır.
 • Hastanın başlangıç kilosu ve mide balonu takılmasıyla birlikte hedeflenen yaşam tarzı değişiklikleri ile %10-%20 arasında kilo kaybına ulaşılabilir.

MİDE BALONU UYGULAMASININ DEZAVANTAJLARI VAR MI?

Mide balonu uygulamasında bazıları sık bazıları çok nadir olan geçici dezavantajlar görülebilir.

 • Mide balonu yerleştirildikten sonra ilk birkaç gün mide bulantısı ve kusma olabilir.
 • Reflü rahatsızlıkları tetiklenebilir.
 • Midede krampa yol açabilir.
 • Mide balonu, geçici bir tedavidir ve balon midede kaldığı sürece etkilidir. Balon çıkarıldıktan sonra kilo yönetimi için diyet ve egzersiz devam etmelidir.
 • Uyuma zorluğuna neden olabilir.
 • Çok nadir de olsa aşırı doldurulmuş mide balonundan kaynaklanan akut pankreatit oluşabilir.

Mide Balonu Yerleştirilmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mide balonu yerleştirme işleminden önceki hazırlık aşaması kolaydır. Hekim eğer daha farklı bir hazırlık süreci önermediyse:

 • İşlemden 12 saat incesinden itibaren yemek yenilmemeli
 • İşlemden 6 saat öncesinden itibaren bir şey içilmemeli, sıvı tüketilmemeli

Mide Balonunun Çıkarılması İşlemi

Hastanın fazla kilolarından kurtulmasından ve zamanının dolmasından sonra mide balonunun çıkarılması aşamasına geçilir.  Kişinin mide balonu taşıdığı süre boyunca beslenme düzeni takip edilir, kilo kaybı dikkate alınır, yeme içme alışkanlıklarının düzenlenip düzenlemediği tetkik edilir. Genel olarak 4-6 ay arasındaki bir sürede mide balonu çıkarılır ancak bazı durumlar, doktorun önerisi ve takılan mide balonunun türüne göre bu süre 12 aya kadar da uzayabilir.

Uygulanan mide balonu kendine kendine vücuttan atılan bir türde değilse, yerleştirildiğine benzer bir şekilde endoskopik yöntemle vücuttan alınır.

Mide balonu, endoskopi yöntemi ile çıkarılır. Muhtemelen hafif bir yatıştırıcı veya anestezi gerekebilir. Balon, ağızdan sokulan bir tüpten geçirilen bir delici ile söndürülür, tutulur ve çıkarılır.

Mide Balonu Takıldıktan Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mide balonu tedavisi ile başlayan süreçte hastanın diyetine dikkat etmesi, hekim ve diyetisyen tarafından verilen diyete ve diğer tavsiyelere uyması tedavinin başarısı açısından son derece önemli. Mide balonu tedavisi, mide balonu midede kaldığı müddetçe kilo kaybını desteklediği için bu sürede kişinin hayat tarzını bir daha kilo almaya izin vermeyecek ve kilo kontrolünü mümkün kılacak şekilde değiştirmesi ve doğru alışkanlıklar kazanması halinde kalıcı bir çözüm sunar.

Mide Balonu Sonrası Diyet

İlk 3 gün: Sadece sıvı alımı

3.günden itibaren: Yumuşak yiyecekler

10.günden itibaren: Hekim uygun gördüğü takdirde katı yemeklere başlama

Bundan sonrası için hekim ve diyetisyen tarafından verilen beslenme programına hastanın sıkı uyum sağlaması son derece önemli. Bu sayede vücut balona rahatlıkla uyum sağlar, su kaybı (dehidrasyon) önlenir ve beslenme şekli ve miktarının değişmesi nedeniyle oluşabilecek enerji kaybının önüne geçilebilir.

Su tüketimi: Su tüketimi mide balonu taşıyanlar için son derece önemli. Her yemekten sonra mutlaka 1 bardak su içmek gerekiyor. Böylece midedeki balon durulanır, yiyeceklerin balona yapışmasının önüne geçilir.

Akşam yemeği: Geç olmayan saatte yenilmeli. Uyumadan önce en az 2 saat kadar beklemek gerekir.

Mide Balonu İle Hafta Hafta Kilo Kaybı

 1. hafta: Mide balonu uygulanan erkekler, ilk haftalarında genel olarak 4 ile7 kilo kadar verebilirler. Mide balonu uygulanan kadınlar ise ilk hafta boyunca ortalama 3 ile 9 kilo kaybederler.
 2. haftada: Mide balonu uygulamasından sonra 2.haftada hastanın iştahı açılmaya başlayabilir. Ancak hastaların çok düşük miktarda yemek yediklerinde bile tok hissetmeleri beklenir.
 3. – 6. Haftalar: Mide balonu takıldıktan sonra 3. Ve 6. haftalar arasında iştah hissi artmaya devam eder. İşlemin en önemli süreçlerinden biridir. Bu dönemde mide balonu taşıyan hastalar, yavaş yemeye devam etmeli, ne yediğini takip etmeli ve rahatsızlık belirtilerine dikkat etmeli. Hıçkırık, reflü ve mide bulantısı, çok fazla veya çok hızlı yenildiğini gösterir.
 4. -12. Haftalar: Mide balonu işleminden sonra 7.haftadan itibaren ilk 6 haftaya kıyasla hastaların daha yavaş bir kilo verme dönemine girmesi beklenir. Bu dönemde sağlıklı ve besleyici yoğun gıdalara odaklanarak kilo kaybını en üst düzeye çıkarmak için kullanılmalıdır.

Sürdürülebilir bir egzersiz rutini çok önemli hale gelir. Günlük en az 5 ile 10 bin arası adım atılması önemle tavsiye edilir.

 1. – 26. Haftalar: Mide balonunun artık mideden çıkarılmasına yaklaşıldığı bu dönemde hastaların temel odağı kilo kaybını korumak olacaktır. Sağlıklı bir diyet ve sürekli bir egzersiz programı artık hastanın rutini ve hayatının vazgeçilmez alışkanlığı olarak düşünülmeli.

Mide balonu takıldıktan sonra, 6. ayda çıkarıldıktan sonra dahi 1 yılı tamamlayacak şekilde uzman bir diyetisyenden destek alınması tavsiye edilir. Yeme alışkanlıklarının doğru alışkanlıklara yer değiştirmesi için bu alanda çalışan psikolojik danışmanlardan destek almak bu süreçte yüksek fayda sağalayabilir.

MİDE BALONU FİYATLARI 2023

 Mide balonu uygulamasının fiyatı, takılacak mide balonunun cinsine, özelliğine ve kullanılacak ilaç ve sarf gibi kriterlere göre değişiklik gösterebiliyor.

Mide balonu fiyatı, bununla birlikte mide balonu yaptıracak hastanın mevcut sağlık durumu, ihtiyaç ve beklentileri dikkate alınarak, hastaya en uygun çözüm Doç. Dr. Fatih Can Karaca tarafından yapılan muayene ve tetkiklerden sonra belirlenerek alternatifli olarak tavsiye edilir.

Mide balonu fiyatlarını merak ediyorsanız, internet sitemiz üzerinden mesajla veya telefon numaramızdan ya da whatsapp numaramızdan bize ulaşabilirsiniz. Doç. Dr. Fatih Can Karaca ve uzman ekibi size mide balonu fiyatları ve mide balonu uygulaması konusunda ayrıntılı bilgilendirme yapacaktır.

Hastanın sağlık durumu ve ihtiyaçlarına göre mide balonu fiyatı değişebildiği için ancak uzmanlarla yüz yüze görüşme sonrasında net bir plan sunulabiliyor.

Mide balonu fiyatları hakkında en doğru ve doyurucu bilgiyi almak için internet sitemizdeki formlardan bilgilerinizi bırakabilir, telefonla bize ulaşabilir veya metabolik ve obezite cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Fatih Can Karaca’dan randevu alabilirsiniz. Tıbbi durumunuz ve hastane tercihiniz dikkate alınarak size mide balonu fiyatları ve diğer sorularınız hakkında gerekli bilgileri bu şekilde ulaştırabiliriz.