Skip to content Skip to footer

Obezite Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Obezite; hiç şüphesiz içerisinde bulunduğumuz çağın en ciddi hastalıklarından birisidir. İnsanlar; yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam biçimi, ilaç kullanımı, hormon değişimleri, gebelik ve daha birçok faktörden dolayı obezite sorunu ile karşılaşırlar. Obezite hastalarının en çok yüzde 10’luk kısmı sıkı bir diyet ve egzersiz eşliğinde kilo verebilmektedir. Geriye kalan yüzde 90’lık kısım için olumlu konuşmak mümkün değildir. Obezite hastalığı; aynı zamanda vücuttaki tüm organların çalışmasını olumsuz etkiler. Bu yüzden, diyet ve egzersiz ile kilo veremeyenlerin obezite ameliyatına başvurması gerekir.

Obezite Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Obezite Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Obezite Ameliyatı Nedir?

Bu ameliyat sayesinde kişinin kilolarından sağlıklı bir şekilde kurtulması mümkündür. Ancak, cerrahi işlem son çare olarak düşünülür. Diyet, egzersiz ve daha birçok yöntemi deneyen ancak herhangi bir sonuç alamayan kişiler için tek seçenek obezite ameliyatıdır. Hastanın bir anda ameliyat edilmesi mümkün değildir. Çünkü, her şeyden önce, durumunun tüm ilgili birimler tarafından değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca, hastanın anestezi açısından ameliyata elverişli olması şarttır. Bunun yanı sıra, hasta seçimi; vücut kitle endeksine göre yapılır. Bilhassa vücut kitle endeksi 30-35 arasında olanlara ameliyat tavsiye edilir. Bunun yanı sıra, vücut kitle endeksi farklı olanların diğer hastalık durumlarını değerlendirmesi gereklidir.

Kaç Farklı Obezite Ameliyatı Vardır?

Obezite; her geçen gün daha çok kişinin müzdarip olduğu bir rahatsızlıktır. Bu yüzden, bu hastalığın tedavisi adına ciddi bir uğraş verilir. Obezite tedavisinde bilhassa gelişen teknolojiden faydalanılır. Farklı ameliyat teknikleri sayesinde hastanın aşırı kilo problemine çözüm bulunur. Ayrıca, hangi hastaya hangi ameliyatın uygulanacağı hakkında net bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü, ameliyat seçimine hastanın güncel durumuna bakılarak karar verilir. Bilhassa hekimin koyacağı teşhis önem taşır.

2010’lu yıllar beraber popülerliğini arttıran mide balonu uygulaması sayesinde kişinin en kısa sürede kilo vermesi mümkün hale gelir. Diğer ameliyat tekniklerine kıyasla daha basittir. Bu yöntem ile mide içerisine sıvı veya hava doldurulan bir balon yerleştirilir. Endoskop sayesinde süreç başarıyla tamamlanır. Yalnızca 15-20 dakika süren bu işlem; tahmin edilebileceği üzere hastanın midesinin gıda alma kapasitesini düşürür. Bir başka deyişle, hasta; farkında olmadan çok çabuk doyar. Mide balonu uygulaması sayesinde hastalar yalnızca birkaç ayda en az 7-8 kilo verme ayrıcalığına erişirler. Fakat, mide içerisindeki balonun kalıcılık süresi sınırlıdır. İşlemin ardından en çok bir yıl sonra balonun çıkartılması gerekir.

Mide balonu uygulaması; bilhassa ameliyat olması riskli olan hastaların tercihidir. Ancak, balonun çıkartılmasının ardından tekrardan kilo alınabilir. Özellikle hastanın yediğine içtiğine dikkat etmesi gerekir.

Hangi Obezite Ameliyatı Tercih Edilmeli?

Obezite ameliyatı denildiği zaman akla tüp mide gelir. Bu yöntem sayesinde belki de milyonlarca insanın kilo verdiğini söylemek mümkündür. Midenin %80-%90’lık kısmı çıkarılır. Mide; tüp haline getirilir. Bu sayede, kişinin daha az gıda alması sağlanır. Tüp mide ameliyatı; basit bir uygulama olmakla beraber en çok 1-2 saat sürer. Fakat, hastanın ameliyatın ardından beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Bir başka deyişle, ilk iki hafta sıvı, ardından ise bir süre yumuşak gıdalarla beslenmesi şarttır. Tüp mide ameliyatı; son derece başarılı bir operasyondur. Bu operasyonu geçiren hastalar; sahip oldukları kiloların ortalama yüzde 80’lik kısmını kaybederler.

Gastrik By-Pass; midenin iki parçaya ayrıldığı ve yeni küçük midenin oluşturulduğu bir operasyondur. Kişinin daha az kalori alması hedeflenir.

Tüm bu yöntemlere ek olarak Duodenal Switch ve Mini Gastrix By-Pass olmak üzere iki farklı ameliyat daha vardır.