Skip to content Skip to footer

Obezite Hangi Sebeplerden Dolayı Ortaya Çıkar?

Dünya nüfusunun önemli bir kısmının müzdarip olduğu obezite; beraberinde birçok hastalığa da sebep oluyor. Yanlış beslenme, hareketsiz yaşam tarzı, psikolojik sorunlar gibi etmenler; obeziteyi tetikler. Türkiye; gelişmekte olan bir ülke olarak obezite sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Vücuttaki tüm dengeleri alt üst eden bu hastalığın kanser gibi çok daha ciddi bir probleme yol açması da söz konusu! Bunun yanı sıra, tüm dünyanın 2019 yılının Aralık ayından bu yana mücadele ettiği Covid-19; obezite hastalığından müzdarip olan kişileri daha çok etkiledi. Ayrıca, fazla kilolu insanların yaşam süresinin normal insanlara kıyasla daha az olduğu biliniyor.

 

Obezite Hangi Sebeplerden Dolayı Ortaya Çıkar?
Obezite Hangi Sebeplerden Dolayı Ortaya Çıkar?

Obezite; kadınlarda erkeklere kıyasla daha çok rastlanan bir hastalıktır. 22 Mayıs; obezite ile mücadele edilmesi noktasında önemli bir gündür. Çünkü, bu tarih; Avrupa Obezite Günü olarak belirlenmiştir. Obezitenin nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verilen bir gün olduğunu söylemek gerekir.

Obezite Hangi Sağlık Problemlerine Yol Açar?

Obezite yüzünden insanların yaşam kalitesi düşer. Aşırı kilo sorunu olan kişilerin yaşam süresinin daha az olduğu bilinir. Bu tür kişilerin diyet ve egzersizle kilo vermesi mümkündür. Fakat, bu yöntemlerle kilo verebilen insanların sayısı azdır. Bir başka deyişle, obeziteden müzdarip olan çoğu kişinin diyabet, kanser ve kalp sorunları ile yüzleştiğini söylemek mümkündür.

Obezitenin genellikle belirli bir yaş üzerindeki insanları etkilediği bilinir. Yaşa bağlı olarak daha çok obezite vakasına rastlanır. Ancak, gençlerin de obeziteden müzdarip olduğu aşikardır. Henüz 20’li yaşlarının başında olan bir gencin yaşam süresi yaşıtlarına kıyasla 12 yıl azdır. Bu yüzden, obezite hastalarının vakit kaybetmeden tedaviye başlaması gerekir.

Obezite; erkeklerde kısırlığa neden olur. Çünkü, aşırı kiloya bağlı olarak sperm kalitesi düşüklüğü sorunu ortaya çıkar. Normalden daha kilolu erkeklerde kandaki testosteron seviyesi azdır. Bu yüzden, sperm kalitesi düşer. Ayrıca, fazla kilolu erkeklerde hormon düzensizlikleri bir hayli fazladır. Bunun yanı sıra, bu hastalıktan müzdarip olan kişilerde kolon ve prostat kanseri görülme riski de vardır.

Obezite hakkında yapılan yorumlar insanların bu hastalık hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığını gösterir. Birçok kişi; obezitenin estetik veya duruş problemi olduğunu düşünür. Ancak, obezite; estetik faktörlerden bağımsız olarak ciddi bir sağlık sorunudur. Hatta, kanser vakalarını da tetikler. Bu konuyla ilgili çok sayıda araştırma yapılmıştır. Bilhassa 2030 yılında obezite kaynaklı olarak yılda 500 bin kanser vakasına rastlanacağı ifade edilmiştir.

Obeziteye Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Her şeyden önce, aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıkları yüzünden bu hastalığa yakalanılır. Ayrıca, fiziksel aktivite yetersizliği de ciddi bir obezite sebebidir. Bunun yanı sıra, kişinin yaşı da önemli bir etkendir. Cinsiyet, eğitim seviyesi, gelir durumu, sosyokültürel faktörler; obeziteye davetiye çıkarabilir.

Obezite; hormonal ve metabolik etmenlerin yanı sıra genetik ve psikolojik faktörlerden dolayı da ortaya çıkabilir. Buna ek olarak, kilo vermek isteyenlerin uygulamış oldukları diyetler de farkında olmadan obeziteye neden olabilir. Örneğin, sık aralıklarla düşük enerjili diyetler uygulayanlar için ciddi bir obezite riski vardır. Sigara ve alkol kullanma alışkanlıkları da obeziteyi tetikleyebilir. Ayrıca, bilhassa son yıllarda insanların kullandıkları antidepresan türü ilaçlardan dolayı kilo aldıkları gözlemlenmektedir.

Obezite; kişinin nasıl bir hayat sürdüğü ile de yakından alakalıdır. Örneğin, birden çok ve sık doğum yapan kadın; hamilelik sırasında aldığı kiloları geri veremeyebilir. Ayrıca, anne sütünün yetersiz alındığı hallerde de obezite ile karşılaşmak mümkün hale gelir.