Skip to content Skip to footer

Obezite Nedenleri ve Tedavisi

Obezite dünya ülkelerinin büyük bölümünde en ciddi hastalık birimlerinden birini oluşturmaktadır. Ülkemizde de bu rahatsızlıkla mücadele eden kişilerin sayısı günden güne artmaktadır. Ancak bu sıkıntıyı sadece fazla kilo olarak gören bireylerin sayısı da bir hayli fazladır. Ancak obezite sadece gereğinden fazla kilo alımı olarak düşünülmemelidir. Çünkü bu rahatsızlığın altında yatan gerek fiziksel gerekse psikolojik pek çok etmen bulunmaktadır. İnsanların obeziteden kurtulabilmeleri için hastalık nedenleri detaylı olarak incelenerek ilk aşamada fazla yemek yeme ihtiyacı hissettiren durumlar ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Bu sayede obezite tedavisi kapsamında maksimum fayda elde edilmiş olmaktadır.

Obetize Genel Nedenleri

Hastalıklara özel olarak yapılan araştırmalar kapsamında hastalık nedenlerinin değişim gösterebildiği otaya konmuştur. Obezite için de durum bu şekildedir. Bu neden yüzünden nedenleri iki ana başlık altında toplamak doğru olacaktır. İlk ana başlık psikolojik etmenlerdir. Gereğinden çok fazla kiloya sahip olanlar, vücut kitle endeksleri 35’in üzerinde olanlar üzerine yapılan araştırmalar, yeme bozukluklarının altında ciddi psikolojik travmalar bulunduğunu ortaya koymuştur. Var olan psikolojik travmalardan kaçışı yemeklerde bulan bireyler yeme eylemi sırasında sıkıntılarını bir anlık da olsa arkalarında bırakabilmektedir. Nedenler arasında ikinci ana başlık ise genetik ya da kronik olarak devam eden bozukluklar olarak sıralanabilmektedir. Obezite nedenlerinin ne olduğu tedavi yöntemlerini ve süreci değiştirmesine karşın sonuçları değiştirmemektedir. Bu tür hastalar genel manada hazır yiyecekleri, aşırı tuzlu – yağlı ve şekerli yiyecekleri günlük olarak tüketmektedir. Öğünlerde porsiyonların hem sağlıksız hem de büyük olması ise kilo alma hızının giderek artmasına neden olmaktadır. Son olarak genetik etmenlerden ileri gelen aşırı kilo alma durumunun çocukluk çağlarında görülme oranlarında arttığından bahsetmek de yanlış olmayacaktır. Bu hastalık için tedavinin erken başlamaması halinde doğuracağı sıkıntılar da büyük olacaktır.
Obezite Nedenleri ve Tedavisi
Obezite Nedenleri ve Tedavisi

Obetize Tedavisi Nasıl Yapılır?

Obezite neden olur bildikken sonra sıra tedaviye gelmektedir. Günümüzde tedavi için pek çok alternatif yöntem uygulanmaktadır. Fakat bu aşamada da hastaların yanlış bildikleri konular bulunmaktadır. Ne yazık ki kişiler uzmanlara görünmeden önce olabildiği kadar kilo alarak doğrudan cerrahi operasyon geçirmek istemektedir. Bu şekilde kilo veriminin kesinleşeceği de düşünülmektedir. Ancak anlatılacak olan cerrahi yöntem herkese uygulanamamaktadır. Üstelik ameliyat olduktan sonra yeme bozukluklarını düzeltmeyen hastaların yeniden kilo alma ihtimalleri de bulunmaktadır. Uzmanlar obezite tedavisi nasıl yapılır konusunda öncelikle kişilerden başta kan testi olmak üzere belli test sonuçları istemektedir. Bu sayede sağlık durumuna göre kontrollü şekilde ilerleyen bir diyet listesi hazırlanmaktadır. Üstelik kanda şeker gibi rahatsızlıkların tespit edilmesi halinde ana rahatsızlıkların tedavisi de diyetle eşzamanlı olarak yapılabilmektedir. Sayılan etmenlerle istenen sonuçların alınamaması halinde ise ilaçlı ya da cerrahi operasyon üzerinden tedavi birimlerine geçiş yapılmaktadır.

Obetize Tedavisinde Cerrahi Yöntem

Cerrahi obezite tedavisinde de alternatifler oldukça fazladır. Günümüzde en çok tercih edilen yöntem ülkemizde tip mide olarak bilinendir. Bu cerrahi operasyonlar sırasında hastaların ortalama bir futbol topu büyüklüğünde olan mideleri küçültülmektedir. Kesilerek vücuttan çıkarılan midenin büyük kısmı neticesinde hastalar çok küçük porsiyonlarla doyarak kilo verme süreçlerinde bir adım daha ilerlemektedir. Ancak bu operasyon oldukça ciddidir üstelik vücut itle endeksi otuz beş üzeri olmayan kişilerde de tercih edilmemektedir. Uzmanlar hastaların tüp mide ameliyatına hazırlık sürecinde kilo vermelerine destek olacak mide balonu gibi uygulamaları da tercih edebilmektedir. Ameliyatla obezite tedavisi kapsamına girmeyen mide balonunda, mideye endoskopi ile tokluk hissettiren bir balon yerleştirilmektedir.