Skip to content Skip to footer

Obeziteden Korunmak İsteyenler Nelere Dikkat Etmelidir?

Obezite denildiği zaman birçok kişinin aklına başta ABD olmak üzere dünyanın gelişmiş ülkeleri geliyor. Ancak, bu hastalık; yalnızca ABD’de değil Türkiye’de de yaygındır. Her geçen gün daha çok kişinin fazla kiloları yüzünden sıkıntı yaşadığını söylemek mümkündür. Obezite; hem günlük hayata hem de iş hayatına olumsuz etkilerde bulunur. Ayrıca, insanların hayatını kaybetmesine de neden olur. Yaşam süresini kısaltan ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Bu noktada, insanların çocukluktan başlayarak obeziteye karşı gerekli önlemleri alması şart haline geliyor.

Obeziteden Korunma Yolları Nelerdir?

Obezite ile diğer hastalıklar arasında doğru orantı vardır. Bir başka deyişle, şeker hastalığı ve birçok kalp hastalığı; obeziteye bağlı olarak gelişir. Buna ek olarak, depresyon, felç ve böbrek yetmezliğinin de obezite yüzünden meydana gelen hastalıklar olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada, yaşından bağımsız olarak her insanın kendisini obeziteden koruması şarttır.
 • Obeziteden Korunmak İsteyenler Nelere Dikkat Etmelidir?
  Obeziteden Korunmak İsteyenler Nelere Dikkat Etmelidir?
  Her şeyden önce, fast food tarzı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Herkesin bildiği üzere insanlar yoğun geçen iş hayatından mütevellit yemek yapmaya vakit bulamıyorlar. Yemek Sepeti ve Getir gibi uygulamaların varlığı; insanları yemek sipariş etmeye yönlendiriyor. Ancak, hamburger, dürüm, döner ve daha birçok yiyeceğin sağlıksız olduğunu söylemek mümkün! Sürekli olarak fast food tüketen insanların kilo alması son derece normaldir. Alınan fazla kilolar beraberinde obezite hastalığını getirebilir. Bu noktada, insanların evde yapılan sağlıklı yiyeceklerle beslenmesi önerilir.
 • Birçok kişi; günlük hayatın koşuşturmacası içerisinde su içmeyi unutur. Ancak, her insanın günde 8-10 bardak su içmesi gerekir. Ayrıca, yemeklerden önce 1-2 bardak su içilmesi son derece doğru bir hareket olacaktır. Bu sayede, insanların daha az yemek yemesi sağlanacaktır. İnsanlar; su içmek adına susamayı beklememelidirler.
 • Her gün aynı yiyeceklerle beslenmek sağlık adına oldukça risklidir. Bu noktada, besin çeşitliliği tercih edilmelidir. Bir başka deyişle, her öğünde farklı besin türlerine yer verilmelidir.
 • Birçok kişi; günde iki öğün yemeyi tercih eder. Bu sayede, kilo almayacağını düşünür. Ancak, her insanın günde üç öğün yemek yemesi gerekir. Dengeli beslenmek isteyenlerin öğün atlamaması şarttır. Bilhassa kahvaltı yapmadan güne başlanmamalıdır.

Obeziteye Yakalanmamak Adına Hangi Hususlara Önem Verilmelidir?

Kilo almamak isteyen insanların her şeyden önce beslenme alışkanlıklarını düzenlemeleri gerekiyor.
 • Öğün atlamamak kadar önemli olan bir diğer husus ise her besinden gerektiği kadar tüketmektir. Bir başka deyişle, et, yumurta, süt ve süt ürünleri, meyve, sebze, tahıl, kuru baklagiller olmak üzere dengeli bir beslenme programı hazırlanmalıdır.
 • Hangi besinlerin tüketildiği kadar bu besinlerin nasıl tüketildiği de önem taşır. Bu noktada, kızartma ve kavurma yerine daha çok haşlama ve ızgara gibi pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.
 • Tuzlu, şekerli ve aşırı yağ içeren besinlerden uzak durulmalıdır.
 • Birçok kişinin sofrasında beyaz ekmek tercih ettiği biliniyor. Ancak, beyaz ekmek; kilo aldırmaya elverişlidir. Bu yüzden, beyaz ekmek yerine tam buğday unu kullanılarak pişirilen ekmekler tercih edilmelidir.
 • En az beslenme kadar önem taşıyan bir diğer husus ise egzersizdir. Bu noktada, sağlıklı beslenme; her gün düzenli olarak yapılan egzersizler ile birleştirilmelidir. Hatta, her gün en az 30 dakika egzersiz yapılmalıdır.
 • Birçok kişi; kilolu olduğunu düşündüğü için kendi kendine çözüm arayışlarına girer. Hatta, internette bulduğu diyet programlarını uygulayanların sayısı oldukça fazladır. Ancak, herhangi bir uzmanın görüşleri dikkate alınmadan yapılacak diyet son derece zararlıdır. Tek tip beslenmeden ibaret olan ve hızlı kilo verdirdiği iddia edilen diyetlerin sağlığa olumsuz etkileri vardır.