Skip to content Skip to footer

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Bakım

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Bakım

Sıklıkla kendi kendine emilen dikişler kullanıldığı için dikiş almaya ihtiyaç yoktur. Farklı bir sebeple emilmeyen dikiş kullanılmış ise onuncu gün kontrolünde dikiş kontrol edilip uygunsa alınır. Hastane çıkışı sonrası banyo yapmak mümkündür. Dikiş yerlerinin açık kalıp ıslanmasında sorun yoktur. Duş sonrası temiz bir havlu ile kurulanması ve üzerlerine baticon sürülmesi yeterli olacaktır. Onuncu günden sonra artık baticon kullanmaya ihtiyaç yoktur. 1 ay boyunca doktorun önerisi dışında ilaç kullanılmamalıdır. Başka doktorların ilaç vermesi durumunda ise mutlaka tüp mide ameliyatı yapılan hastanenin ve ameliyatı gerçekleştiren hekimlerin bilgisine danışılmalıdır. Birinci ay sonunda abartmamak şartıyla bütün ilaçlar kullanılabilir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Kilo Verme

Obezite ameliyatı sonrası yeniden kilogram alım riski bir hayli düşüktür. Tüp mide ameliyatı tedavisi sürecinden en yüksek yararın alınması adına, hastaların sadece öğünlerde yemek yemesi gerekmektedir. Bir diğer deyişle ara öğünlere veda edilmelidir. Obezite cerrahisi sonrası, uzun zaman boyunca edinilen yeme alışkanlıklarının değiştirilmesini gerektirmektedir. Ameliyatın geç zamanlarında tekrar kilogram alma görülen vakaların neredeyse bütününde, öğün kapasitesinde artma olmamıştır. Tekrar kilogram almanın sebebi, öğünler arasında, özellikle de yüksek kalorili atıştırmalıklar tüketmektir. Böyle bir beslenme sistemi alışkanlığına bağlı doğacak yan etkilerin tedavisi henüz bulunmamaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Tüp mide ameliyatı sonrası iç dikişler ne zaman iyileşir?

Genelde midedeki iç dikişler 15 gün içerisinde iyileşir. Ancak tam iyileşme süreci bir ay sürer.

Tüp mide ameliyatından sonra 3 ayda kaç kilo verilir?

Ameliyattan sonra direkt olarak kilo verilmeye başlanmaz. 1 ay sonunda 15 kilo, 3 ay sonunda 40 kilo ve 6 ay sonunda ise 50 kilo verilebilir.

Mide ameliyatından sonra ne kadar sürede kilo verilir?

Mide ameliyatından sonra ilk 4 ay en hızlı kilo veriminin olduğu zamandır. On ikinci ay sonunda fazla kiloların %80’inden kurtulunur.

Leave a comment