Skip to content Skip to footer

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenmek Gerekir?

Fazla kilolu olmak kader değildir. İnsanlar; gerekli tedavi yöntemleriyle bu sorundan kurtulabilirler. Obezite hastalığından müzdarip olanların karşısına çıkan tedavi seçeneklerinden birisi de tüp mide ameliyatıdır.

Tüp mide ameliyatı; genel anestezi altında yapılan son derece başarılı bir operasyondur. Midenin tüp şeklini almasından mütevellit bu isimle anılır. Kapalı teknikle yapıldığı için herhangi bir risk taşımaz. Tek veya 4-5 delikten yapılabilen bir işlemdir. Buna ek olarak, robot ile de yapılması söz konusudur. Gözle görülemeyecek kadar küçük deliklerin varlığı ileride herhangi bir sorun yaratmaz. Mide girişine yerleştirilen kalibrasyon tüpü ile darlık, tıkanma ve midenin olması gerekenden daha fazla küçültülmesi gibi sorunların önüne geçilmiş olunur. Ayrıca, işlemin sonunda söz konusu kalibrasyon tüpü çıkartılır. Son olarak, ameliyatın bitmesiyle beraber herhangi bir kaçak olup olmadığı kontrol edilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenmek Gerekir?
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenmek Gerekir?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır?

Bu ameliyatın sonuçları genel olarak olumludur. Fakat, hastanın ameliyat öncesi hayatına geri dönmemesi gerekir. Bir başka deyişle, doğru bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Her şeyden önce, ameliyatın ardından iki hafta boyunca herhangi bir katı gıda tüketilmemelidir. Bunun yanı sıra, ilk olarak sıvı gıda diyeti ile başlanmalıdır. Ardından, yumuşak gıda diyetine geçilmelidir. Birçok kişi; operasyon geçiren hastaların neden katı gıda tüketmemesi gerektiğini merak eder. Bu noktada, katı gıdaların bilhassa dikişler üzerinde baskı yaptığını söylemek mümkündür. Ayrıca, midede rahatsızlık ve kusma gibi istenmeyen durumlara sebebiyet vermeleri de söz konusudur. Bu yüzden, ilk dört hafta kesinlikle sıvı gıda ve yumuşak sıvı gıda ile geçirilmelidir. Beşinci hafta ile beraber katı gıda alımına geçilebilir. Bilhassa kalorisi az ancak protein bakımından zengin gıdalar tercih edilmelidir.

Ameliyat Geçiren Hastaların Uyması Gereken Diyet Programı

Tüp mide ameliyatı; sonuçları başarılı bir operasyon olsa da hastanın gerekli özeni göstermemesi halinde kabusa dönüşebilir. Bu noktada, ilk iki hafta yalnızca sıvı gıdayla beslenilmelidir. Özellikle süt tüketilmelidir. Bu sayede, protein, kalsiyum ve diğer gerekli besinler alınmış olunur. Buna ek olarak, düşük yağ oranına sahip süt tercih edilmelidir. En az bir litre süt ile beslenildiği takdirde herhangi bir sorun yaşanmaz.

Tüp mide ameliyatı geçiren kişilerin her yiyeceği veya içeceği tüketmesi mümkün değildir. Doktorun izin verdiği besinlerden yana seçim yapılması zorunludur. Tüketilmesi gereken gıdalar arasında diyet içecekler, şekersiz çay veya kahve, katkı maddesi içermeyen meyve suları, tanesiz ve kalori bakımından fakir çorbalar, çok az şeker barındıran meyveli içecekler; tüp mide ameliyatı geçiren hastalar için en iyi seçenektir.

Hasta; güne bir bardak diyet içecek içerek başlayabilir. Ardından, kahvaltı ile öğle arasında bir bardak süt tüketmelidir. Öğle yemeğinde ise bir tas çorba içilmesi doğru bir karar olacaktır. Çorbanın yanında bir bardak ayran tüketilmesi tavsiye edilir. Öğlen ile akşam arasında yine bir bardak süt içilmelidir. Akşam yemeğinde ise bir tas çorbaya ek olarak bir bardak diyet içecek tercih edilmelidir. Son olarak, hasta; yatmadan hemen önce bir bardak süt içmelidir. Tüp mide operasyonu geçiren hastanın ortalama iki hafta boyunca bu şekilde beslenmesi şarttır.
Ne içildiği kadar nasıl içildiği de önemlidir. Bu noktada, içecekler; yudum yudum içilmelidir. Bir başka deyişle, doygunluk hissinin başlaması hedeflenmelidir. Hasta; doygunluk hissini yaşadığı takdirde içeceğini içmeyi bırakmalıdır. Buna ek olarak, mide bulantısı veya ağrısı hissedildiğinde yine içecek alımından vazgeçilmelidir. Son olarak, gazlı ve karbonatlı içeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır.